Mısır Kurutma Tesisi

Sulu tarım yapan bölge çiftçisinin mısır ekimine teşvik edilerek, topraklarından yüksek kazanç elde etmelerine destek olmak amacı ile Karacabey‘de 1993 yılında mısır kurutma tesisi kurulmuştur. Bölgede ilk olma özelliğini taşıyan tesis, 1999 yılında çiftçinin ihtiyaçlarına kapasite olarak yetişemez hale gelince, yapılan yeni yatırımlar ile tesisin kapasitesi saatte 30 tona çıkartılmış, Ağustos 2012 de ise ilave kurutma ile kapasite saatte 80 tona yükseltilmiştir. Tesis, teknoloji olarak da modernize edilmiş olup bu yapılanma ile kuru mısırı stoklama kapasitesi 50.000 tona ulaşmıştır. Yıllık mısır alımlarımız ortalama 30.000 – 40.000 ton arasında gerçekleşmektedir.

Yüksek enerjiye sahip mısır, gıda sektörü ve hayvan beslemede önemli hammadde kaynağıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile mısırın yüksek enerjisi yakıta (Etanol) dönüştürülerek daha kazançlı hale gelmektedir.

Çiftçinin altın renkli ürünü mısırın, özelliğini kaybetmeden uzun süre depolanabilmesi için nem değerinin en fazla % 12-13 seviyelerinde olması gerekir. Ülkemizde yapılan mısır hasadındaki nem değerleri, olması gereken bu değerlerin çok üzerindedir. Kurutma olmadan mısırın kullanılması ve depolanması mümkün değildir.


Fotoğraflar