Burdan Yumurta tesisi

Burdan Yumurta, 25 yıllık profesyonel yem üretim tecrübesini yumurta üretimine taşıyan Matlı A.Ş. tarafından kurulmuş ve Bursa’nın Karacabey ilçesinin Canbaz köyünde Nisan 2010’da faaliyete başlamıştır. Tesisimiz, bugün tüm dünyada yumurta üretim sektöründe kullanılan üst düzey üretim teknolojilerine sahiptir. Burdan Yumurta üretim tesisi,  640.000 adet civciv ve 2.150.000 tavuk kapasitesine sahiptir.

Burdan Yumurta tesislerimiz, zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın  insan sağlığı için taşıdığı değere değer katmak amacıyla var gücüyle çalışmaktadır. Uluslararası Global Gıda Güvenliği Standardı olan BRC (British Retail Consortium) belgeli ilk ve tek yumurta tesisi olan Burdan Yumurta, TSE ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan onaylı Helal Sertifikası nı da almaya hak kazanan ilk ve tek yumurta tesisidir. Yumurtalarımız % 100 bitkisel yemler ile beslenen tavuklardan elde edilmektedir.

Toplam 300 bin metrekare arazi üzerine kurulu Burdan Yumurta tesisleri, üç ayrı birimi bünyesinde barındırmaktadır.

- Civciv Yetiştirme Tesisi

- Yumurta Üretim Tesisi

- Yumurta Tasnifleme ve Paketleme Tesisi

 

CİVCİV YETİŞTİRME TESİSİ

Burdan Yumurta tesislerinde, 56.000 metrekare arazi üzerine kurulmuş 10.500 metrekare kapalı alana sahip dört adet kümes bulunmaktadır. Kümesler, toplam 640.000 adet civciv kapasitesine sahiptir. Civciv yetiştirme tesisinde kümeslerin yanı sıra bir adet sosyal tesis bulunmaktadır. Civciv kümeslerimizde yemleme, aydınlatma ve havalandırma sistemleri tam otomasyona dayalıdır. Otomasyon kümeslerdeki basınç, ısı, nem, su basınç sensörleri ve zamanlayıcılarla sağlanmaktadır. 0 günlükten 16 haftalık yaşa kadar 24 saat kontrol altında bulunan kümeslerde hayvanların sağlığını korumak amacı ile üst düzey biogüvenlik önlemleri uygulanıp insan ve kanatlı sağlığını koruma amaçlı gerekli aşılamalar ve sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra yumurta, üretim tesislerine taşınmaktadır.

 

YUMURTA ÜRETİM TESİSİ

Burdan Yumurta üretim tesisinde 244.000 metrekare arazi üzerinde kurulmuş 31.750 metrekare kapalı alana sahip toplam 2.150.000 tavuk kapasiteli 14 adet tavuk kümesi bulunmaktadır. Sekiz kattan oluşan kafes sisteminde tüm otomasyon ve biogüvenlik sistemleri uygulanmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesisinde kümeslerin yanı sıra bir de sosyal tesis bulunmaktadır.

 

YUMURTA TASNİFLEME VE PAKETLEME TESİSİ

Burdan Yumurtalar, yumurta üretim tesisindeki kafeslerden dış ortam şartlarından etkilenmeden kapalı tüneller vasıtasıyla konveyör bantlar üzerinde yumurta gramajlandırma ve paketleme tesisine gelmektedir. Bantlar üzerinde tam otomatik tasnif ve paketleme makinesine gelen Burdan Yumurtalar, ilk olarak tam otomasyon sistemli kirli-kırık detektöründe ayrıma girdikten sonra yumurta dış yüzeyindeki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini sağlayan UV sisteminden geçmektedir. Burdan Yumurtalar, ardından gramajlandırma bölümüne geçer. Bu bölümde yumurtalar, 0,01 gr hassasiyetle el değmeden tek tek tartılır. Tartım sonucuna göre yumurtalar sınıflara ayrılmaktadır.

Bugün dünyadaki en son teknolojiye sahip olan Burdan Yumurta üretim tesislerindeki tasnif makinesi ile saatte 120.000 adet yumurta toplanabilmektedir. Yumurtaları gramajlarına göre ayıran tasnif makinesi, talebe göre 6 lı, 10 lu, 15 li, 30 lu ambalaj dolumu yapmaktadır. Sınıflara ayrılan Burdan Yumurtalar paketlenmeden önce üzerlerine üretildikleri kümes numaraları işlenir. Daha sonra paket üzerine de üretim tarihi, son kullanma tarihi, parti numarası yazılarak üretilen tüm ürünler kimliklendirilir. Ürün takip sistemi, müşteri memnuniyeti ve gıda güvenliğini ön planda tutan Burdan Yumurtaların izlenebilirliğini sağlamaktadır.

Fotoğraflar